Past Events

Day-06 06 de September
14:00
Opening ceremony
14:30
Luís Ceríaco
Plenary 1 - From Natural History Museums to the African less explored regions

by Luís Ceríaco

 

15:30
Antigoni Kaliontzopoulou
Plenary 2 - The morphometric revolution in herpetology : synergies that advance the knowledge of phenotypes

by Antigoni Kaliontzopoulou

16:30
Oral presentations - please check your email for private zoom link

New Advances in Shape and Colour

S12O  S5O  S39O  S22O  S16O  S18O  S23O  S19O 

 

18:20
Round Table

Q&A

  • Oral Presentations
  • Poster Presentations S33P,  S42P

Day-07 07 de September
10:00
Duarte Gonçalves
Candida Vale
Course 2 (10h-18h) Introduction to species distribution models from terrestrial to marine realms

Instructors: Duarte Goncalves, Cândida Vale

Day-08 08 de September
14:00
Eva Ringler
Plenary 3 - Parental decision-making in poison frogs

by Eva Ringler

15:00
Oral presentations - please check your email for private zoom link

Genetics for Conservation

S3O  S11O  S28O  S1O  S50O  S34O 

Direct Human Impacts

S43O  S57O  S31O  S35O  S4O   S61O

 

17:00
Round Table

Q&A 

  • Oral Presentations
  • Poster Presentations  S63P, S30P, S53P 

Day-09 09 de September
14:00
Davina Falcão
Workshop 1 (14h-18h) Scientific Illustration - black and white tecnhiques 

Instructor: Davina Falcão

Day-10 10 de September
14:00
Guillermo Velo-Antón
Plenary 4 - Integrative research to understand the reproductive polymorphism in Salamandra: evolving from water to terrestrial reproduction

by Guillermo Velo-Antón

15:10
Oral presentations - please check your email for private zoom link

Major Threats: Emerging Diseases and Pollutants

S21O  S15O  S38O  S29O  

 

S8O  S9O  S6O

16:30
Round Table

Q&A 

  • Oral Presentations
  • Poster Presentations S17P, S49P 

Day-11 11 de September
09:00
BioBlitz ‘Everyone in their own garden’ (duration: all day)
Day-12 12 de September
09:00
BioBlitz ‘Everyone in their own garden’ (duration: all day)
Day-13 13 de September
14:00
Francesco Ficetola
Plenary 5 - Broad-scale impacts of invasive predators on amphibian communities

by Gentile Francesco Ficetola, Mattia Falaschi, Mathieu Denoel, Martina Muraro, Elia Lo Parrino, Simone Giachello, Daisy Pensotti, Chiara Gibertini, Andrea Dalpasso, Mathieu Denoel, Raoul Manenti

15:00
Oral presentations - please check your email for private zoom link

Landscape Approaches

S7O S13O S14O S48O S24O  S52O S2O

16:45
Round Table

Q&A 

  • Oral Presentations
  • Poster Presentations   S56P, S27P, S41P, S58P

Day-14 14 de September
09:00
Davina Falcão
Workshop 2 (9H-13H) Scientific Illustration - Field sketch

Instructor: Davina Falcão

14:00
Neftalí Sillero
Course 3 (14h-18h) Use R as SIG

Instructor: Neftalí Silero

Day-15 15 de September
14:00
Nora Ibargüengoytía
Plenary 6 - Effects of climate change on Liolaemidae

 by Nora Ibargüengoytía

15:00
Oral presentations - please check your email for private zoom link

Major Threats: Climate Change and Invasive Species

S44O   S46O   S47O   S10O 

S45O   S20O   S40O   S32O  S36O 

17:00
Round Table

Q&A 

  • Oral Presentations
  • Poster Presentations S37P, S60P, S54P, S55P, S59P, S62P, S33P

Day-16 16 de September
09:30
Mário Ferreira
Workshop 3 (9h30-12h30) A primer in occupancy-detection for herpetology

  Instructor: Mário Ferreira

14:00
Neftalí Sillero
Course 3 (14h-18h) Use R as SIG

Instructor: Neftalí Silero

Day-17 17 de September
14:00
Ronis Da Silveira
Plenary 7
15:00
Isabel Lopes
Plenary 8 - Amphibians in ecotoxicology: the need for alternatives to animal experimentation

 Isabel Lopes

16:00
Results communication of BioBlitz
16:30
Award ceremony